Zprávy z úřadu

<< návrat zpět

Upozornění na nově zachycené falzifikáty

Upozornění na nově zachycený falzifikát

Puncovní úřad zachytil náramek z nerezové oceli (viz obrázek dole), který byl vydáván za výrobek z bílého čtrnáctikarátového zlata. Náramek je na některých článcích opatřen skutečně zlatými, dokonce osmnáctikarátovými ozdobnými prvky. Na náramku je vyražena napodobenina čtrnáctikarátového puncu a ryzostní číslo 585 (14 karátů).

 

Nebezpečnost falzifikátu spočívá v tom, že je obtížně rozeznatelný od pravého výrobku z bílého zlata. Doporučujeme, aby se zákazníci v případě pochybností obrátili na kterékoli z pracovišť Puncovního úřadu (seznam adres a kontaktů viz <http://www.puncovniurad.cz/cz/kontakty.aspx>), kde může být výrobek jednoznačně posouzen.

 

Kromě zobrazeného exempláře má úřad informace ještě o dalších náramcích z údajného bílého zlata. Např. v Jablonci byly zachyceny podobné výrobky, z nichž některé nejsou označeny falešným puncem, ale mají vyznačenu ryzost 585. Některé z nich navíc mají vyraženu výrobní značku italského výrobce. Další podobné předměty vydávané za zlaté by mohly být prodávány jako zboží z výkupu (zlatnictví, zastavárny).

Klepnutím na obrázek jej zobrazíte v plné velikosti:

Celkový vzhled náramku